Fibromiyalji, Ne Sıklıkta Yıkanmanız Gerekir?

Ne kadar çok duş alırsak o kadar temiz olacağımıza inanma eğilimindeyiz. Cildimizdeki inatçı mikropları öldürmek için vücudumuzu kuvvetli bir şekilde köpürtürüz, ancak her gün banyo yapmak bizden daha fazla bakteriye yol açabilir.


Cevap: duruma göre
 
 değişir. Yoğun, yorucu işler yapanlar, sıcak ve nemli yerlerde yaşayanlar, spor yapanlar günlük duş almalıdır. Konu vücut kokusuyla ilgili değildir, ancak ter cildimizde kalır ve bakterilerin büyümesi için üreme alanı sağlar. Fazla yağ yüz ve vücutta gözenekleri tıkayarak sivilceye veya kırmızı sivilce benzeri yumrulara ve püstüllere yol açabilir.
Ancak çok terlemezsek düzenli banyo yapmak vücuda zararlı olabilir. Cildi kurutur, enfeksiyona neden olan mikroplar için boşluklar açar. Cildimiz zaten kuruysa, sık banyo yapmak, cildin doğal yağlardan arınmasına ve cildin bağışıklık sistemini destekleyen bakterilerin büyümesini kesintiye uğrattığı için daha zayıf bir bağışıklık sistemi geliştirme şansını artırabilir.

Dermatit ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarından muzdarip kişiler için banyolar daha nazik olsa da, duş veya banyo arasında net bir fark yoktur.”İnsanlar duş almanın daha fazla hijyen veya daha temiz olması gerektiğini düşünüyor, ancak bakteriyolojik olarak durum böyle değil. 

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve Columbia Üniversitesi Hemşirelik Okulu’nda araştırma dekan yardımcısı olan Dr.Elaine Larson, EL TIEMPO’ya şunları söyledi:
Larson, evlerimizde kullandığımız antibakteriyel sabunların ve temizlik ürünlerinin bulaşıcı hastalık riskini azaltmada sade sabundan daha iyi olmadığını keşfetti. Öte yandan, ovma ve peeling cildimiz için pek bir şey yapmaz.
Peki ideal duş sıklığı nedir?Doktorlar, konu sağlığımız olduğunda haftada bir veya iki kez tavsiye edildiğini söylüyorlar. Ancak her gün duş alabiliriz ve tüm vücudumuzu sabunlayamayız. Koltuk altlarımız, kalçalarımız, cinsel organlarımız gibi koku üreten bölgelere odaklanmak ve daha sık duş almayı sevenler için daha iyi bir alternatiftir.
Ellerinizi ve giysilerinizi yıkamak, sağlık üzerinde kötü bir etki yaratmadan, ölü deri hücrelerinin ve vücudumuzda biriken kirlerin yok edilmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, saç derimizde bile her insanın cildinin kimyası farklıdır, bu nedenle günlük duş bazıları için o kadar tehlikeli olmayabilir, bazıları için olabilir. Genel olarak, sağlığınız iyiyse, haftada bir veya iki kez duş almak size zarar vermez. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *