Fibromiyaljili Birini Seviyorsanız, Günden Güne Ve Saatten Güne Değişen Şiddetli Ağrıdan Muzdarip Olduklarını Unutmayın.

Fibromiyaljili birini seviyorsanız, günden güne ve saatten güne değişen şiddetli ağrıyı bilirsiniz. Tahmin edemeyiz. Bu nedenle, bazı şeylerin bazen son dakikada iptal edilmesi gerektiğini ve sizin kadar bizi rahatsız ettiğini anlamanızı istiyoruz.

Bedenimizi sınırlamaları ile kabul etmeyi öğrenmemiz gerektiğini bilmenizi isteriz ve bu kolay değildir. Fibromiyaljiye karşı tedavisi yoktur, ancak semptomları her gün hafifletmeye çalışırız. Bundan acı çekmemek istiyoruz.

Genellikle bunalmış hissediyoruz ve bizden daha fazla stresle baş edemiyoruz. Mümkünse, vücuduma daha fazla stres eklemeyin.

Görmemize rağmen, iyi hissetmiyoruz. Çoğu zaman sürekli acı çekmeyi öğreniyoruz. Bizi mutlu gördüğünüzde, bu bizim hiçbir zorluğumuz olmadığı anlamına gelmez, sadece işgal ederiz. Bazıları eğer iyiysek o kadar kötü olamayacağımızı düşünüyor. Acı değil. Bu kronik “görünmez” bir hastalıktır ve bizim için kolay değildir.

Lütfen neden çalışamadığımızı ve dalga olmadığımızı anlayın. Yorgunluğumuz ve acımız tahmin edilemez, bu yüzden yaşam tarzımızı düzeltmek zorundayız. Yapması basit ve kolay görünen bir şey bizim için değil ve bize çok fazla yorgunluk ve acı verebilir. Dün yaptığımız bir şey değil, bugün yapabiliriz, ama bu yapamayacağımız anlamına gelmez.

Bazen depresyondayız. Kim güçlü ve sürekli bir acıyla depresyona girmez ki? Depresyonun, başka herhangi bir kronik ağrı durumunda olduğu gibi fibromiyaljide eşit sıklıkta olduğu bulunmuştur. Bize depresyonda olmak için acı veriyor, ancak kullandığımız şeyi yapamamak için acılar ve yetersizlikler yüzünden depresyondayız. Doktorlardan, aileden ve arkadaşlardan destek ve anlayış olmadığında da kendimizi kötü hissediyoruz. Lütfen, acımı hafifletmek için, desteğiniz ve yardımınızla beni anlayın.

Bütün gece uyurken, yeterince dinlenmiyoruz. Fibromiyaljili insanlar kötü uyku kalitesine sahiptir, bu da onu kötü bir şekilde uyuyan günün en kötü acısı yapar.

Bir pozisyonda (koltuklar da olsa) uzun süre kalmak bizim için kolay değil. Bu bize iyileşmek için çok fazla acı ve zaman veriyor. Neden bu faktörün bize zarar vereceğini bildiğimiz bazı aktiviteler bırakmıyorsunuz? Bazen iyiyiz, bunun getireceği sonuçları biliyoruz.

Bazen basit şeyleri, ne dediğimizi, birinin adını veya yanlış sözcüğü unutursak delirmeyiz. Bunlar fibromiyaljinin bir parçası olan bilişsel problemlerdir, özellikle de çok acı çektiğimiz günlerde. Bu senin ve benim için garip bir şey. Ama birlikte güleriz ve mizah anlayışımızı korumaya yardımcı oluruz.

Fibromiyaljili birçok kişi bu duruma, bazı doktorlara ve diğerlerine çok aşinadır, çünkü kendimizi bedenlerimizi anlamak için eğitmek zorunda kaldık. Lütfen bana, eğer bir “tedavi” önereceksen, yapma. Sizin yardımınıza değer vermediğim veya iyileştirmediğim için değil, bilgili kaldığım ve birçok şey yaşadığım için değil.

Uyurken ya da uzun zamandır yapmadığımız bir şeyi yaptığımızda, anladığımız zaman, çok az ya da hiç problem yaşamadan bir randevumuz olduğu zaman çok mutlu oluyoruz.

Yaptığın ve benim için yapabileceğin her şeyi gerçekten takdir ediyoruz; Bilgilendirme ve anlama çabalarınız dahil. Küçük şeyler benim için çok önemli ve bana yardım etmeni istiyorum. Nazik ve sabırlı olun. Unutma ki bu hala yorgun bir bedende, hala öyleyim. Yeni sınırlarımla günden güne yaşamayı ve yarın umut etmeyi öğrenmeye çalışıyorum. Gülmeme yardım et ve Tanrı’nın bize verdiği harika şeyleri gör.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *