İlerleyici bir hastalık olan 6 faz fibromiyalji

Fibromiyalji ilerleyici bir hastalık olabilir mi? Kasları, eklemleri ve kemikleri etkileyen ana koşullardan biri olmasına rağmen, dünya genelindeki tıp uzmanları kronik hastalıkları “ilerici” olarak sınıflandırmazlar. Bununla birlikte, fibromiyalji hastaları semptomlarının yıllar içinde kötüleştiğine ve bunların fibromiyaljinin altı aşaması olabileceğine inanmaktadır .

fibromiyalji fazları

Fibromiyaljinin kesin bir nedeni yoktur, ancak olası nedenler şunları içerebilir:

 • Kadın olmak
 • Önceden var olan koşullar (örneğin, artrit)
 • Bir ruh hali bozukluğuna sahip olmak (örneğin, endişe veya depresyon)
 • Geçmişte fiziksel veya duygusal istismara uğramak (TSSB)
 • Düşük seviyeler veya fiziksel aktivite eksikliği
 • Diğer aile üyeleri de kronik rahatsızlığa sahiptir.

İlerleyici bir hastalık olan 6 faz fibromiyalji

Sebep ne olursa olsun, fibromiyalji topluluğu ilk elden semptomları yaşayandır. Genelde toplu olarak sözde fibromiyalji safhalarına ulaşmışlardır . Bazıları daha az olduğuna inanıyor, bazıları ise daha fazla olduğuna ikna olmuş olsa da, asıl olarak derlenmiş olan bu liste aslında altı kişiden oluşuyor, ancak bütün insanlar için tam anlamıyla aynı olmasa da, evet, genel olarak, bir şekilde ya da başka bir şekilde oluyorlar. yol.

Bu aşamalardan korkma, bu hastalığın genellikle nasıl ilerlediğini, neyse ki ölümcül olmadığını ve farklı şekillerde aşılabileceğini anlamaktır. Bu, sizin için aynı olan şey olup olmadığını anlayabilmeniz ve buna göre hareket etmek için panoramayı açabilmeniz içindir. Evet, rahatsız ediyor ve evet, zaman zaman felç ediyor, ancak vücudunuzu iyi tanıyorsanız ve yükü taşımaya kararlıysanız, bunu yapmanın yollarını bulacaksınız.

Aşağıdaki noktaları okuyarak, bunun içinden geçtiğinizi görüyorsanız ve vücudunuzda neler olduğunu bilmiyorsanız, doktorunuza fibromiyalji konusunda danışmayı düşünebilir ve size ne olduğunu aynı spektrumdaki başka bir hastalık olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu otoimmün olabilir.

1. Açıklanamayan ağrı, yorgunluk ve iltihaplanma

İlk başta, o kadar da kötü değil. Artan aşırı duyarlılık ve artan yorgunluk, şimdilik yaşayabileceğiniz bir şey. Kestirmeye başlarsın ve onu iyileştirdiğini biliyorsun; Papatya çayı ya da uyku ve sindirim geliştirmek için ne olursa olsun ya da cildinizi rahatlatmak için kokusuz losyonlar kullanın.

Bazen bu şeyler yardımcı olur, ancak çoğu zaman, yardım etmez. Sorumluluklarınız ve taahhütleriniz var, bu yüzden ağrıyı azaltmak için ilaçlı ya da ilaçsız acı ya da yorgunluktan itin, çünkü kimse vücudunuzla gerçekten kötü bir zaman geçirdiğinize inanmıyor.İlginizi çekebilir:Vücudunuzun fibromiyalji belirtilerini gösterdiği 10 yol

Mesele şu ki, size bir şeyler olduğunu biliyorsunuz: egzersiz yapmadınız ve hayatınızın en ağır egzersiz rutinini yaptıktan sonra her zamanki gibi gözüküyorsunuz; her zaman grip olma hissine sahipsin ve hiçbir virüs seni yakalamadı; Her zaman yediğin ve her zaman yediğin şeyi yersin, ama her zaman şişmiş karnın vardır. Vücudunuzun işleyişinde her şey farklıdır ve araştırılmayı talep eder.

2. Kronik olduğunun farkına varma

Acınız ve yorgunluğunuz artık günlük bir problem haline geliyor. Bunları sormak için doktorunuzu görmeye gittiniz ve size çok istenen tanıyı vermeden ağrıyı ve kötü sindirimi gidermek için bir şeyler vermeye başladınız çünkü zaten size neler olduğunu gerçekten bilmek istiyorsunuz.

Kesinlikle stres veya hormon olamaz. Doktora yaptığınız tüm ziyaretler bir alışkanlık haline geldikten ve verimli olmadıklarından sonra bu kötü kokmaya başlar.İlginizi çekebilir:7 Doktorunuzun bilmeyebileceği fibromiyalji nedenleri

Medikal sistemin gerçekten düşündüğünüz kadar iyi olmadığını anlıyorsunuz, hatta yaşamınızın bu aşamasında onlardan daha fazla şey biliyor olabilirsiniz, çünkü kendi başınıza araştırma yapmaktan başka bir seçeneğiniz yoktu ve çok araştırdıktan sonra, farkettiniz. sizinki kronik denilen bir şey olabilir: fibromiyalji .

Bu, zaten söyleyecek sertifikalı bir doktorun istediği ancak koleksiyonunda olmayan ve fibromiyalji olan sihirli kelimeyi böyle keşfetti. Ne de olsa şanslısın, sadece birkaç yıl önce, daha kötüydü: neredeyse doktoruna bunu açıklamak zorunda kalacaktın. Buna rağmen, kabul edemezsiniz çünkü bunu çok az biliyorsunuz ve zaten “bu bana olamaz, başka bir şey olmalı”.

3. Sürekli ve her zaman yorgun zarar

Ne kadar iyi olmak istersen, bu şekilde kalkmanın zaten bir zamanının bir parçası olduğu ve olası bir teşhisle, kendi kendine öğrendiğin ya da daha şanslıysan, bir tıp uzmanının teşhisi ile anlaşılacağı anlaşılıyor. cidden.

Gezi ve etkinliklerden, aile işlevlerinden ve hatta arkadaşlarla buluşma yerlerinden giderek daha fazla uzaklaşıyorsun. Size eğlence bile tembellik vermeye başlar ve dinlenmeye yatmadan daha sık hayal kurmaya başlarsınız. Eklem ağrısı ve kas ağrıları sizi herhangi bir şey veya başka biriyle fiziksel temasa karşı temkinli yapar; Diğer insanlar da fark etmeye başlar.İlginizi çekebilir:Fibromiyalji ağrıları kortizol seviyesine bağlı olabilir

Kavanozları eskisi kadar kolay açamazsınız, ayaklarınız çok daha fazla acıtır ve bu noktada, ağrı kesici ilacı ya da ağrı için ne olursa olsun, neredeyse hiç durmazsa, pes etmeyin, ancak ihtiyaç duymadığınız iyi çizgiler olmasına rağmen Bununla birlikte, bu çizgilerin sizi daha fazla veya daha az iyi tutacağını bilmek istiyorsunuz ve henüz bunu bile bilmiyorsunuz.

Uyku eksikliğiniz ve zayıf konsantrasyonunuz performansınızı ciddi şekilde etkiliyor. Eğer çalışıyorsanız veya kendi başınıza çalışıyorsanız, işinizi kaybetme veya kendinize (ailenizden daha az aile) sağlayamama endişesi daha fazla endişe ve depresyona neden oluyor. Yani, gelir elde etmek için çalışmaktan başka seçeneğiniz yoksa, aksi halde, çalışmama seçeneğiniz varsa, gerçekten de yatakta daha fazla zaman geçiriyor olabilirsiniz.

4. Acımasız ağrı duyguları

Hala bir işiniz varsa, daha fazlasını kaçırmaya başlayın. Acı ile fiziksel ve duygusal stresin birleşimi zayıflatıcıdır. Her günün çoğunu yatakta geçiriyorsun. Zaman zaman mucizevi bir gün yaşayacaksınız, fibromiyalji salgınlarının minimal veya varolmadığı bir zaman penceresi.

Fakat iltihap, depresyon, halsizlik (ve daha fazlası) geri gelir. Arkadaşlarınız sensiz bir şeyler planlamaya başlar ve bazı aile üyeleri hiçbir şey yapmak istemediğiniz için sizi rahatsız etmeye başlar. Sadece ne yaşadığını anlamıyorlar.İlginizi çekebilir:Fibromiyalji ağrısı ve yorgunluğunu hafifletmek için 7 yolu

Fibromiyaljinin bu evresinde, depresyonun kontrol altına alınmaması durumunda uzun süre dayanabileceği ve uzun süre dayanabileceği, bu aşamada, gerçekten tutulacak birisinin olması ve hastalıkları bilmesi, aile, eş, eş olabilir veya sizi önemseyen arkadaşlar, devam etmek istemenizi sağlamak için esastır.

5. Eğitim, iş ve ilişkileriniz size mal oldu

Eğer çalışıyorsanız, kalıcı sakatlığa kabul edilmeye nasıl başlayacağınızı araştırıyorsunuz ve inkar edilen diğer fibromiyalji hastalarının öyküleri stresinizi ve endişenizi arttırıyor. Yıllardır bir anne oldun ve şimdi aniden çocuklar büyüdü ve sürekli bakıma ihtiyacı olan sensin.

Hala hayalleriniz ve tutkularınız var, ama çok yorgun ve herhangi bir şeyin peşinde koşmak için çok fazla fiziksel ve duygusal acı çekiyorsunuz. Bir avantaj, fibromiyaljili insanların sizinle tanımlayabilmesi ve toplumun hala çok yardımcı olması, çünkü sizi kendi bedeninizde yaşamadıklarını, ailenizden daha fazla anlayabilmeleridir. Ayrıca, bunlara güvenebileceğinizi ve engelleri aşmak için stratejilerden öğrenebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

6. Fibromiyalji yaşam tarzınızdır

Fibromiyalji ile uzun zamandır yaşıyorsunuz, ancak, hiç alışmadığınız bir şey. Dişlerinizi giyinmek veya fırçalamak gibi en basit günlük işler büyük çaba gerektirir.

Herhangi bir anti-enflamatuar ilaç ve diğer ağrı kesiciler, durumu düzeltmek için yardımcı olmaktan iyidir, fakat istenmeyen yan etkilerden sizi rahatsız eder. Gerçek arkadaşların ve ailen inanılmaz bir nimettir, ama öyle olsa bile, kendini bir yük gibi hissediyorsun. Hiçbir uzman veya ilaç yardımcı görünmüyor. Ne yapacağını bilmiyorsun, ama bunu çözmenin bir yolu olduğunu çok iyi biliyorsun.

Hangi şeyler fibromiyalji semptomlarına yardımcı olabilir?

Aşamalar kasvetli bir tablo çiziyor, ancak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri güçlü ve sevgi dolu bir destek sistemi bulmak. Buna sahip olmak çok yakın olacak çünkü ahlaki ve duygusal destek bunun katlanılabilir olması için gerekli olabilir.

Ek olarak, fibromiyalji hastalarına sıklıkla büyüyen bir ilaç listesi verilir. Elbette onları kabul edip etmeme, senin seçimin. Ancak, düşünmek isteyebileceğiniz bazı etkili alternatif tedaviler vardır.

 • Kas ağrıları yatıştırmak için magnezyum seviyenizi yükseltin.
 • Uykuyu iyileştirmek için melatonin al.
 • Eklem ağrısını hafifletmek için bir anti-enflamatuar diyet yemek. (Diyet çok önemlidir ve iltihabı hafifletmek için çok yardımcı olabilir).

İlginizi çekebilir:Fibromiyaljiniz varsa 10 enflamatuar gıdadan kaçınmalısınız

 • Fibromiyalji krizlerinizin kaydını tutun çünkü kimse vücudunuzu sizden daha iyi tanımıyor.
 • Akıl sağlığınıza iyi bakın çünkü bir kez vazgeçtiğinizde iyileşmesi daha zordur. Unutmayın, bu hastalık katlanılabilir ve her şeyden önce olabilir: ölümcül değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *