Fibromiyalji neden boyun ağrısına neden olur?

Boyun ağrısı fibromiyaljisi ile baş etme

Fibromiyalji, tam anlamıyla boyundaki bir ağrıdır. Vücutta ağrıya neden olduğu bilinmekle birlikte, fibromiyaljiden kaynaklanan boyun ağrıları birçok kişi için ortak bir şikayet gibi görünmektedir.

Boyunlarımızın ağrıya daha yatkın olmasının bir nedeni var mı? Bu durumda, rahatlamak için ne yapabiliriz?

Fibromiyalji neden boyun ağrısına neden olur?

Cevaplamamız gereken ilk soru şudur: Neden boyun ağrıları yaşamaya daha meyilliyiz? Bunun bazı olası nedenleri var.

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, olası bir suçlu, boyunda bulunan aktivasyon noktaları olabilir. Boyun, başın tabanı ve omuzların yanı sıra sırtın üst kısmında bir dizi hassas nokta bulunabilir. Ağrının boyunda neden başlayabildiğini veya başka bir yerden kaynaklanan ağrı ile bulaşabildiğini görmek kolaydır.

Ayrıca fibromiyalji hastalarının kaslarımıza kan ve / veya oksijen akışını azalttığına inanılmaktadır. Bu, fibro boyun ağrısı da dahil olmak üzere ağrımızın çoğunun nedeni olabilir.

Fibromiyaljili kişilerde bulunan diğer bir yaygın faktör olan sinir hasarı sonucu da olabilir.

Kötü uyku alışkanlıkları da boyun ağrısına katkıda bulunabilir. Yanlış pozisyonda uyumak boyun kaslarında gerginliğe neden olabilir.

Bir çalışma, fibromiyalji ile birlikte boyun ağrısının bir diğer nedeninin, atlasın yanlış hizalanması olabileceğini göstermektedir. Atlas, boynun üst kemiğidir ve en küçük miktarlarda bile herhangi bir yanlış hizalama, rahatsız edici semptomlara neden olabilir, asıl semptom boyun ağrısıdır.

Fibromiyalji boyun ağrısı tedavisi

Cevaplamamız gereken bir sonraki soru şudur: fibromiyaljide bu kadar yaygın olan boyun ağrısını tedavi etmek için ne yapılabilir? Fibromiyalji ile boyun ağrısı için bu yedi tedavi seçeneği biraz rahatlama sağlayabilir.

Hareket

Fibromiyalji ile egzersiz yapmak büyük bir zorluktur, ancak hareketin fibro ağrısını azaltmaya yardımcı olacak en iyi şeylerden biri olduğu bulunmuştur. Nazik germe egzersizleri kasların sert ve zayıf olmasına engel olur. Hareketsizlik, boyundaki tetik noktalarının ağrılarını artırabilir.

Pilates veya yüzmek gibi egzersizler fibromiyaljili birçok kişi için faydalı olabilir. Sadece basit gerginlikler ve gün boyunca ılımlı miktarda aktivite ve hareket bile çok yardımcı olabilir.

Fibromiyalji Haberleri Bugün  , özellikle boyun ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı egzersizleri paylaştı:

  • Uzanmış kolları olan bir duvara karşı durun. Kollarını yukarı ve aşağı hareket ettir, sanki bir kar meleği yapıyormuşsun gibi. Gerginliği hissetmek için yavaş hareket edin. Başınızı yukarıda ve her zaman duvara yaslayın. 10 kişilik bir set hazırla.
  • Kollarınız yanlarda olacak şekilde dik oturun. Omuzlarınızı silkin ve onları düşürürken sertçe bırakın. Kaslar serbest bırakıldıktan sonra sallanabilir. Sadece anlık ve bittiğinde daha iyi hissettiriyor.
  • Dümdüz oturun, başınızı yavaşça göğsünüze indirin, ardından başınızı yavaşça kaldırın ve yavaşça tekrar yerine yerleştirin. Bunu sıvı hareketi ile yapmaya çalışın. Bunu yaparken, ağzınızı yavaşça açın; böylece baş geriye doğru tamamen açılıncaya kadar açık olmalıdır.

Nazik masaj

Masaj terapisi boyun ağrısını hafifletmek için faydalı olabilir. Kendi kendine masaj aletleri bile bazı insanlar için faydalı olmuştur.

Akupunktur

Akupunktur tedavisi, boyun ağrısı tedavisi söz konusu olduğunda birçok insan için dikkate değer bir yardımcı olmuştur.

Rahatlayın

Rahatlamayı öğrenmek bir sanattır, ama çok faydalıdır. Stres fiziksel gerilime ve sonra ağrıya neden olur. Gevşeme teknikleri ağrının azaltılmasında çok yardımcı olabilir. Dikkat, derin nefes alma ve vücut taraması son derece yararlı araçlar olabilir.

Hoşunuza giden veya sakin hissetmenizi sağlayacak şeyler yapmak için zaman ayırmak, yaşam stresini daha da güzelleştirmenize yardımcı olabilir. Bazıları bir günlük yazmak, boyamak veya renklendirmek, doğada zaman geçirmek, oyun oynamak, banyo yapmak veya bulmaca yapmak gibi. Size huzur ve neşe getiren şey, bunun için zaman ayırın!

Magnezyum

Fibromiyaljili birçok insan magnezyumda düşüktür, bu da diğer şeylerin yanı sıra kas krampları ve güçsüzlüğü ile sonuçlanır. Düşük bir magnezyum içeriğiniz varsa, bir takviye almak veya bir magnezyum yağı veya spreyi kullanmak kasları gevşetmenize ve boyun ağrısını gidermeye yardımcı olabilir.

  • Kronik ağrının giderilmesi
  • Fibromiyalji ağrısının giderilmesi

Topikal krem

Ağrı veya kasları hafifletmek ve boyundaki ağrıyı azaltmak için kullanılabilecek çeşitli kremler ve merhemler vardır. Bu ürünlerin çoğu arnika gibi doğal analjezikler içerir.

ilaç

İbuprofen, naproksen veya asetaminofen gibi reçetesiz satılan ilaçlar, birçoğunun rahatlama için kullandığı seçeneklerdir. Bir doktor ayrıca daha şiddetli ağrıyı hafifletmek için kas gevşetici bir ilaç da verebilir.

Sosyal medyadaki fibromiyalji topluluğunu ele aldığımda, başkalarına fibromiyalji kaynaklı boyun ağrıları ile baş etmelerinde yardımcı olan bazı önerilerde bulundular. Bu öneriler, uçucu yağları, ısıl işlem için kullanılan pirinç paketlerini ve reçetesiz satılan ağrı kesicileri ve kas gevşeticileri içerir.

Fibromiyaljinin neden tüm ağrıya neden neden olduğu ile ilgili cevaplar bulmak için araştırmalar halen devam etmektedir. Hala tüm cevaplara sahip olmasak da, yalnız acı çekmeyeceğimizi bilerek kendimizi konsolide edebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *