“Brezilyalılar fibromiyalji ağrısını hafifletmeyi vaat eden bir cihaz geliştirdiler”

“Fibromiyaljinin neden olduğu ağrıdan muzdarip hastalar, Ağustos ayından itibaren hastalığın semptomlarını gidermek için yeni bir tedaviye sahip olacaklar. Analjeziklere, antienflamatuvarlara ve antidepresanlara başvurmak yerine, hastalar bir fotodinamik terapi cihazında seanslara katılabilirler. Aynı anda düşük yoğunluklu lazer ve terapötik ultrason yayar. 
Işık uygulamaları doğrudan avuç içinde yapılır ve üç dakikadan daha az sürer. On seansta, cihaz ayrıca vücudun diğer üyelerinde kullanılan, artrit ve artroz gibi diğer hastalıkları tedavi etmeyi vaat ediyor.
Cihaz, São Paulo Üniversitesi (USP) São Carlos Fizik Enstitüsü (IFSC) araştırmacıları tarafından geliştirilmiştir. Grubun odak noktası, fibromiyaljiyi vücudun her yerine dağılmış olan ağrı noktalarından ziyade avuç içinden “saldırmak” idi.

Fikir, hastalıkları teşhis eden hastaların ellerin kan damarlarının yakınında daha fazla sayıda nöroekeptör olduğunu öne sürerek bölgedeki makaleleri inceledikten sonra geldi.

Üç yıl süren gelişimden sonra, araştırmacılar, São Carlos ve kentin Santa Casa de Misericordia klinikleriyle ortak olarak, ürünün etkinliğini kanıtlamak için 800’den fazla kişiye katılabildiler. Çalışmaya katılmak üzere 1000 kişi daha görülmesi ve gönüllü olması için bekliyor.

“Bu insanlar zaten bu hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçların yan etkilerinden çok acı çekiyorlar. Bu nedenle niyetimiz hastanın yaşam kalitesinden ödün vermemek için daima ilaç dışı bir müdahale yapmaktı. Çalışma lideri Profesör Vanderlei Salvador Bagnato, aktif yaşın daha fazla insanına bu romatolojik hastalıklar teşhisi konduğu için daha da fazla ”dedi.

Önemli ağrı azaltmaya ek olarak, oturumlara katılan gönüllüler ayrıca, yorgunluk hissi azaltma, rutin aktiviteler gerçekleştirme motivasyonu ve dengeli uyku gibi yaşam kalitesinde başka gelişmeler de bildirmişlerdir. 
“Artrit ve artroz tedavisi için cihaz, ilaçlar da dahil olmak üzere mevcut tedavilerden üç kat daha etkilidir. Fibromiyalji daha karmaşık bir tanı konan bir hastalıktır ve psikolojik sorun gibi diğer değişkenler bu hesaba katılır ”dedi.Yükleniyor…

Önümüzdeki aylarda profesör, projeye sponsor olan şirketlerin cihazın ülke genelinde dağıtılması için çalışacaklarını söylüyor. Bagnato, “Kullanım için hekimleri ve fizyoterapistleri eğiten profesyoneller ile birlikte” dedi.

“Elbette piyasada cihaz üretim, dağıtım, vergi maliyetlerine sahip olacak. Ancak bu alandaki profesyoneller için satın almasının yasaklayıcı olması o kadar pahalı bir cihaz olmayacak. Amaç, cihazın kliniklere ulaşması, popülasyona hizmet edebilmesi için yeterince ucuz olması ”dedi.

Bugün, üniversitenin partner kliniklerinde, hastalar seans başına 40 $ ‘lık sembolik değeri ödüyorlar. “Bu, mekanik dalgaları uygulandığı bölgenin dokusunu sallayan benzeri görülmemiş bir ultrason bileşimi ve metabolizmayı hızlandıran lazer. Bu iki teknik bir arada ilk kez kullanılıyor. Her yeni ürün, piyasada piyasaya sürülecek bir dizi testten geçmektedir, ancak en önemlisi, etkinliğini kanıtlayan çalışmanın güvenliğidir. Zaten sahip olduğumuz “öğretmeni sonlandırıyor”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *