Nem Fibromiyalji Hastalarını Nasıl Etkiler?

Turkish

Fibromiyalji çoğunlukla kişinin neden olduğu ağrı, yorgunluk ve rahatsızlık olarak bilinir ve çeşitli faktörler buna sahip olma riskini artırabilir veya ağrıyı artırabilir. Birçok hasta farklı hava koşullarına maruz kalmanın kendilerini daha fazla acı hissettirdiğini bildirdi.

Örneğin, güneşli bir günde dışarıda olmak ya da yağmur yağıyorsa veya gün soğuksa, hepsi fibromiyaljili birini etkileyebilir. Herhangi bir olası değişiklik bir etkiye neden olabilir; klimanın çok düşük olduğu bir bankada veya mağazada olmak bile fibromiyalji hastasını oldukça kötü hissettirebilir. Bilimsel olarak, hava olduğu gösterilmiştir; basınç, irtifa, nem ve yerçekimi kaslarda ve dokuda sıcak ve soğuk arasında farklı reaksiyonlara neden olabilir. 

Bildirilen sorunlar, durumun kontrolünün olmasının, havanın bir hastayı etkilemesine izin vermemenin anahtarı olduğunu söyledi. Ağrının artmaması için daha nötr veya taze havalarda olmanın en iyisi olduğunu söylemek daha iyidir. Birçok insan iklim koşullarından dolayı yer değiştirmek zorunda olduklarını söyledi çünkü aşırı hava koşulları fibromiyalji ile başa çıkmayı zorlaştırıyor. Örneğin bazı hastalar için hareket etmek zordur, çünkü sıcak havalarda olduğundan daha soğuk havalarda olmaktan zevk alırlar.

Acıya dayanamıyorlar, bu yüzden başka bir seçenek yok. Çelişkili kısım, bazı çalışmaların fibromiyalji ve hava durumu arasında birkaç ilişki bulduğu, ancak endişe verici kısım insanların hissettiği, ancak daha sonraki bir araştırma, havanın ağrıyı artıran ve yorgunluk gibi diğer semptomlardan biri olabileceğini göstermektedir. kas ağrısı, kötü uyku ve baş ağrısı. Bu, farklı hava koşullarının vücuda yaptığı şeydir.

Nemin fibromiyalji üzerindeki etkileri

Advertisement

Nem, havadaki su buharının varlığıdır. Bu yüzden fibromiyaljili insanları etkilediğini söylediklerinde çok mantıklıdır, çünkü nem vücudun soğumasını zorlaştırır ve ortamı ağırlaştırır. Düşük olduğunda, hastalar daha fazla baş ağrısı, sertlik, yaygın ağrı ve işaret fişekleri yaşadıklarını bildirmektedir.

Fibromiyalji hastaları çeşitli doğal faktörlerden dolayı rahatsız olurlar. Bazı faktörler hava koşullarında rahatsızlık verebilir. Hem çok fazla soğuk hem de çok fazla ısı, fibromiyaljide ağrı semptomlarını tetikleyebilir veya artırabilir. Hava basıncındaki değişiklik, insanların ağrı semptomlarında değişiklik yaşama nedenlerinden biri olarak düşünülebilir. Mutlaka atmosferdeki nem seviyesi yüksek olduğunda sadece fibromiyalji hastalarının problem yaşayabileceği bir durum değildir.

Ayrıca, astımı, alerjileri ve nemi yönetmesi zor olan diğer solunum problemleri gibi başka problemleri olan insanlar da vardır. Havadaki mutlak nem düşük olduğunda, fibromiyaljili insanlar baş ağrısı, yorgunluk, vücut kısımlarında yaygın ağrı, sertlik vb. Bazı sorunlara şahit olurlar. Bazı nadir durumlarda solunum zorluğu da görülür.

Değişen mevsimlerin olumsuz etkileri nasıl en aza indirilir?

En belirgin teklif, yıl boyunca havanın ılıman olduğu bir yer bulmak ve oradan vardiya yapmak. Ya da muhtemelen yılı ayırın, ilkbahar ve yaz için bir noktada yaşayın ve sonbahar ve kış için başka bir yerde yaşayın. Ancak, bu çoğumuz için pratik bir çözüm değildir.

Bu yüzden, bedeni dış ve aşırı koşullar için değiştiren her şeyin fibromiyaljili insanlara daha fazla sorun yapanlar olduğunu görüyoruz. En iyi seçenekler her zaman, farklı durumları sürekli kontrol edebileceğiniz çok ılıman ve rahat bir bölgede olmaktır. Hidrasyon herkes için önemli bir alışkanlıktır. Çok fazla su içiniz ve miktarınız nerede yaşadığınıza bağlıdır, daha sıcak bölgelerde yaşıyorsanız daha fazla suya ihtiyacınız olacaktır.

Advertisement

Sürekli yapın ve susuz hissetmemeniz farketmez, yine de yapın. Alkol kullanmayın, kesinlikle, soğuk içeceklerden ve çok miktarda şeker olanlardan kaçının. Yapmanız gereken her zor aktivite öncesinde, sırasında ve sonrasında su içmelisiniz ve yaptığımız egzersiz de çok önemlidir.

Yanında daima bir şişe su bulundur. Rahat ve havalı kıyafetler giyin. Gün boyunca birkaç soğuk duş alın. Bir klima alabiliyorsanız, şüphe duymayın, satın alın.

Yüzmeye gidin ve acı çekiyorsanız, hava şartlarına göre kıyafet giymek iyi bir fikirdir. Sıcak havalardaysanız, hafif giysiler ve parlak renkler – hafif ve taze kumaştan yapılmış – her şeyi kullanmaya çalışın. Şort ve tişört giymeyi deneyin. Soğuk bir ortamdaysanız, ceket, uzun pantolon ve gerekirse eldiven kullanın ve kafanıza bir şey takın. Temiz hava almak için uzun yürüyüşlere çıkın ve gece yürüyüşleri yapmak iyi bir fikirdir.

Nerede olduğunuza dikkat edin ve risklerden kaçının. Sizi neyin etkilediğine, nerede yaşadığınıza, evinize ve şehrinize, etrafınızdakilere dikkat etmek çok önemlidir. Fibromiyalji ile daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir ilişki yaşayabileceğinizi düşündüğünüz yerleri arayın. Önleme her zaman geri mücadele için büyük bir anahtardır. Havadaki değişimin etkileri tam olarak tespit edilememiştir.

Araştırmacılar, sorunların üstesinden gelmek için kesin neden ve yolları belirlemek için sürekli olarak bunun üzerinde çalışıyor. Soğuk algınlığı problemi yaşayan insanlar sıcaklığın rahat olmasını, sıcak algınlığı problemi yaşayanların rahat algılaması gibi bireye tamamen bağımlıdır. Tercihler bir kişiden diğerine değişir.

Advertisement
Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *