FİBROMYALJİ’DE SICAKLIK DUYARLILIĞI

Turkish

Fibromiyaljide sıcaklığa duyarlılık

Sıcaklık hassasiyeti, kendim de dahil olmak üzere fibromiyaljili birçok kadını etkiliyor. Sürekli soğuk veya sürekli sıcak olabilir veya sıcak veya soğuk arasında geçiş yapabilir. Yirmi beş yıldan fazla bir süredir sıcak flaşlar ve gece terlemeleri yaşadım. Kaç kere tamamen utandığımı söyleyemem çünkü terlemeyi kesemedim. Saçlarım ve kıyafetlerim dış ortam sıcaklığından bağımsız olarak ıslanırdı. Şimdi her zaman donuyorum.

Araştırmalar fibromiyalji hastalarının soğuk ve sıcak uyaranlar için düşük bir ağrı eşiğiyle birlikte sıcaklık değişimlerine uyum sağlayamadıklarını göstermektedir. Kaşıkları Saymada Julie, fibromiyaljili kadınlarda sıcak ve soğuk sıcaklık eşiklerini sağlıklı kadınlara kıyasla inceleyen bir çalışma hakkında yazdı.


Sıcaklığa duyarlılığa neden olan  şey Vücut sıcaklığı, hipotalamus tarafından düzenlenir. Hipotalamus, hormonların üretilmesinden sorumlu beynin bir bölümüdür. Sinir sistemi ile endokrin sistem arasındaki bağlantı göz önünde bulundurulur.

Hipotalamus sadece vücut ısısını kontrol etmez. Enerji seviyelerini, uyku döngüsünü, kas fonksiyonunu, dolaşımı, bağırsakları ve enfeksiyonlara karşı savunmayı kontrol eder.

Advertisement

Fibromiyalji semptomlarının çoğu, hipotalamik-hipofiz-adrenal eksenindeki (HPA ekseni) dengesizliklerden kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Bu üç bez, hormon seviyelerini kontrol etmek için birlikte çalışır. HPA eksenindeki kesinti, fibromiyaljinin merkezinde gözükmektedir.

Tiroid hormonları da vücut ısısının düzenlenmesinde rol oynar. Aşırı aktif bir tiroid (hipertiroidizm) bir kişiyi çok sıcak hissettirirken, zayıflayıcı bir tiroid (hipotiroidizm) bir kişiyi çok soğuk hissettirebilir.

Tiroid bezi hipofiz bezinin kontrolü altındadır. Hipofiz bezinin kendisi hipotalamus tarafından düzenlenir. HPA eksenini bozan herhangi bir şey de tiroid fonksiyonunu baskılayacaktır.

Bazı ilaçlar vücut sıcaklığının düzenlenmesine müdahale eder. Bazı ilaçlar ısıya duyarlı hale gelir, bu da sıcak çarpması riskini artırır, bazıları da vücut sıcaklığını düşürebilir.

duyarlılık 
ısı ısı duyarlı Bazı insanlar görünmek sıcak duygular hissetmeye için kendi vücudundan gelir. Sıcak basmanın yanı sıra, bazı kişilerin aşırı terleme ile ilgili sorunları var. Diğerleri sadece el ve ayaklarında şişlik ve ağrı da dahil olmak üzere sorun yaşayabilir. Sıcak veya sıcak hava, ısı hassasiyeti ile dayanılmaz olabilir.

Advertisement

Aşırı ısınmayı önlemek için:

Ortamınızı serin tutun. 
Rahatça uyacak yumuşak ve hafif giysiler giyin. Sıcak renklerdeki açık renklere bağlı kalın, çünkü koyu renkler ısıyı emer. 
Sulu kal. İçmek için her zaman soğuk bir içeceğinizden (su iyidir) emin olun. 
Banyo veya soğuk bir duş alın. Bazen ayaklarınızı soğuk suya batırmak vücudunuzu serinletmeye yardımcı olabilir. 
Soğuk paketler veya fanlar gibi soğutma ürünlerini kullanın. Çıkarken pille çalışan küçük bir el fanı kullanın.

Hava ısındığında, fibromiyaljili ısıya duyarlı kişiler sıklıkla semptom salgınları yaşarlar. Araştırmalar, yüksek sıcaklıklara maruz kalan fibromiyaljili kişilerin ağrı, baş ağrısı, yorgunluk, endişe ve depresyon: Ayrıca, ısı döküntülerine ve ısı bitkinliğine veya sıcak çarpmasına sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Sıcak çarpması tıbbi bir acil durumdur. Mayo Clinic web sitesinde, acil tedavi için beklerken aşırı ısınan kişiyi soğutmak için sıcak çarpması ve hemen hareket belirtileri bulabilirsiniz.

Soğuğa 
duyarlılık Soğuğa duyarlı kişiler genellikle kemiğe karşı üşürler ve ısınmakta zorlanırlar. Soğuk, tamamen veya sadece ellerinizde ve ayaklarınızda olabilir. Bu belirti genellikle soğuk havalarda daha kötüdür, ancak herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Advertisement

Ortamınızı sıcak tutun. 
Özellikle soğuk iklimlerde sıcak giyin. Ayaklarınızı kapalı tutun, çorap ve terlik giyin. 
Sıcak sıvılar içiniz ve çorba ve yulaf ezmesi gibi sıcak yiyecekler yiyin. 
Ilık su banyoları veya duşları alın. 
Bir battaniyeyi el altında tutun veya bir ısıtma yastığı veya benzer mikrodalga ürünler kullanın. 
Fibromiyaljili kişilerde, cilt renginde değişikliklerle birlikte soğuk ellerde ve ayaklarda alışılmadık bir hassasiyet oluşur. Bu duruma Raynaud’un fenomeni olarak da bilinen Raynaud sendromu denir.

Hem ısıya hem de soğuğa duyarlıdır 
Bazı insanlar ısı ile soğuk arasında dalgalanır. Bir dakika içinde sıcak basmalarla terleme olabilir ve bir sonrakini dondurun. Bu çok zor olabilir. Herhangi bir senaryo için hazırlıklı olmalısınız.

Katmanlar halinde giyin veya ilave katmanlar hazırlayın. 
Gece terlemeleri için nemi emen uyku tulumu giyin ya da sıcaklığı düzenlemek için çarşaf kullanın. 
Sıcaklıktaki dalgalanmalar fibromiyaljinizin daha kötü hissetmesine neden olabilir. Önceden plan yapmak önemlidir. Zamanınızın çoğunu, koşulları daha iyi kontrol edebileceğiniz iç mekanlarda geçirmeniz gerekebilir.

Sonuç 
Sıcaklık hassasiyeti fibromiyaljinin sık görülen bir belirtisidir. Fibromiyalji hastalarının çoğu soğuk ve / veya sıcağa karşı aşırı duyarlı olduklarını bildirmektedir. Temel olarak, sıcaklığa duyarlılık, hipotalamik-hipofiz-adrenal eksenindeki hormonal dengesizlikler nedeniyle olabilir. İlaçlar ayrıca vücut sıcaklığının düzenlenmesini engelleyebilir.

Uzun yıllar boyunca her zaman sıcaktım. Sıcak ve sıcak havalar dayanılmazdı, ben de soğuk havayı tercih ettim. Görünen o ki anahtar hareket etti ve ben her zaman üşüyorum. Antidepresanlar ve Lyrica’yı almayı bıraktığımda sıcak yanıp sönme durdu. Yani ya ilaçlar ya da ben menopozdan geçtim.

Advertisement
Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *